Cumartesi , Temmuz 21 2018
Anasayfa / Gündem / Dış Haberler / Almanya, Türkiye’ye Karşı Yapılan Yaptırımları Kaldırıyor

Almanya, Türkiye’ye Karşı Yapılan Yaptırımları Kaldırıyor

 Almanya, Türkiye’ye yönelik uyguladığı ekonomik tedbirleri kaldırdığını, seyahat uyarısını ise hafiflettiğini bildirildi. Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Hermes kredilerinde Türkiye’ye uygulanan 1,5 milyar euroluk üst sınır güncellenecek.

DW Türkçe’nin haberine göre yabancı müşterisi ödeme yapamaz duruma düşen ihracatçı Alman şirketlerinin zarardan korunması amacıyla uygulanan Hermes garantisi, özellikle siyasi ve ekonomik belirsizliklerin yaşandığı devletlere ihracat ve bu ülkelerde yatırım yapmayı cazip hale getiriyor. Türkiye, devlet kefaletine en çok başvurulan ülkeler arasında yer alıyor.

Almanya’nın Türkiye ile ilgili kararları, Türkiye’de 2 yıl süren olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasına 19 Temmuz’da son verilmesinin ardından geldi. OHAL sona erse de, muhalefet, hükümetin hazırladığı yeni “terörle mücadele” yasasının içeriği itibarıyla olağanüstü hal uygulamasını kalıcı hale getireceğini savunuyor.

Ankara, Cuma günü bir yıldan uzun süredir gerilim yaşadığı Hollanda ile de ilişkileri normalleştirme konusunda uzlaşıldığını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir

İsrail Askerleri Down Sendromlu Filistinli Çocuğu Gözaltına Alıp Darp Etti

İsrail askerleinin zulmü devam ediyor. İşgal altındaki batı şeria'nın El-Hilal kentinde down sendromlu bir çocuğu gözaltına alıp darp etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir