Cumartesi , Temmuz 28 2018
Anasayfa / Gündem / Güncel / Cumartesi Anneleri Süleyman Cihan İçin Toplandı

Cumartesi Anneleri Süleyman Cihan İçin Toplandı

Cumartesi Anneleri 696.Kez Adalet istedi

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerinin 696’ncı haftasında, 12 Eylül askeri darbesi döneminde gözaltında işkenceyle öldürülen Süleyman Cihan için adalet çağrısı yapıldı.

Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği başkanı Gülseren Yoleri okudu. Konuşmasına “Bir ülke için en tehlikeli şey toplumun hukuksuzluk ve adaletsizlik üreten keyfi yönetimler karşısında sessiz kalması, bu durumu kanıksamasıdır” sözleriyle başlayan Yoleri, hukuksuz ve keyfi yönetimlerin toplumu adaletten uzaklaştırdığını ve ülkenin bugünü ve yarını için ağır bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Yoleri, 12 Eylül askeri darbesi döneminde gözaltına alınan ve gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Süleyman Cihan’ın dosyasına dair ayrıntıları paylaştı. 12 Eylül askeri darbesinin ardından sosyalist kimliği nedeniyle hakkında arama kararı çıkarılan Süleyman Cihan’ın gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü söyleyen Yoleri, ailesinin tüm çabalarının sonuçsuz kaldığını ve yetkililerin Cihan’ın gözaltına alındığını reddettiğini belirtti. Yoleri, 23 kişinin Cihan’ın emniyette işkence gördüğüne dair tanıklık ettiği ve 85 gün sonra Zindanarkası Mezarlığı’na “meçhul kişi” olarak defnedildiğinin ortaya çıktığı belirtti. Daha sonrasında Cihan’ın öldürülmesi hakkında İstanbul Emniyeti’nin sahte bir belge düzenlediğini aktaran Yoleri, belgede Süleyman Cihan’ın yer göstermeye götürüldüğü apartmanın 6. katından atlayarak intihar ettiğinin yazıldığını söyledi. “Gerçekte ise çok sayıda tanık beyanına göre Süleyman Cihan, gözaltında aylarca işkence gördü. Ayrıca cansız bedenini kapısı kırılarak girilen ve uzun zamandır kimsenin yaşamadığı bir evin penceresinden atılarak intihar görüntüsü yaratılmak istendi” diyen Yoleri, Cihan’ın ağır işkenceye maruz kaldığını ve apartmanın altıncı katından atılmadan önce öldürülmüş olduğunun olaydan 21 yıl sonra hazırlanan otopsi raporuyla da kanıtlandığını belirtti.

Cihan ailesinin 37 yıldır hukuki girişimlerinin devam ettiğini fakat bugüne kadar iç hukukta hiçbir gelişme yaşanmadığını belirten Yoleri, “Cihan’ı işkenceyle öldürüp bedenini kaybetmeyi amaçlayarak insanlığa karşı suç işleyen, suçun işlenmesine azmettiren, suçun ortaya çıkmasını önlemek için delilleri karartan, kovuşturmayı önleyerek hakikati ve adaleti engelleyen şüpheliler hakkında etkin soruşturma yapılarak, ceza adaletini sağlayacak bir yargılama sürecinin başlatılmasını talep ediyoruz. Süleyman Cihan için, kayıplarımız için adalet istiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Polis’in Gaz Sıktığı 82 Yaşındaki Yusuf Topal Hayatını Kaybetti

DHA’da yer alan habere göre olay, 24 Temmuz Salı günü, Giresun’un Gemilerçekeği Mahallesi’nde meydana geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir