Cuma , Temmuz 13 2018
Anasayfa / Gündem / Güncel / Demirtaş’a ‘Hukuksuz Tutuklamadan’ tazminat

Demirtaş’a ‘Hukuksuz Tutuklamadan’ tazminat

Kararı değerlendiren Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, kararı olumlu ancak eksik bulduklarını belirterek, “Haksız tutuklanan, hakkında hukuka aykırı bir şekilde tutukluluk devam kararları verilen, makul sürede yargı mercileri önüne çıkarılmayan ve hüküm verilmeyen, yasal 30 günlük periyotlarla tutukluluk incelemesi yapılmayan Sayın Demirtaş hakkında açmış olduğumuz bu dava ile verilen hüküm, Sayın Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğun yine başka bir mahkemece tescilidir. Karar eksik ama bu yönüyle de önemlidir. Eksik ve hukuka aykırı kısımlar yönünden istinaf başvurusu yapacağız” dedi.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından 4 Kasım 2016’da yapılan eş zamanlı operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne konulan  HDP’nin bir önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınarak tutuklandığı, makul sürede mahkeme önüne çıkarılmadığı ve tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle Maliye Hazinesi aleyhine açtığı maddi ve manevi tazminat davasında karar çıktı. Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman katıldı.

Karar duruşmasında davanın esası hakkında görüşünü açıklayan duruşma savcısı, Demirtaş’ın üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, Demirtaş’ın tutuklama kararının hukuka uygun olduğu, tutuklama süresinin makul olduğu, tutuklamaya ilişkin kararların gerekçeli olduğu göz önüne alındığında CMK 141’inci maddede belirtilen tazminat koşulları oluşmadığı gerekçesiyle davanın reddedilmesine karar verilmesini talep etti. Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise dava dilekçesinde belirttikleri hususları tekrar etti.

Kararını açıklayan mahkeme, Demirtaş’ın Maliye Hazinesi aleyhine açtığı maddi tazminat davasının reddine karar verdi. Mahkeme, Demirtaş’ın CMK’nin 108’inci maddesi gereğince 30 günlük süre içerisinde tutukluluk incelemelerinin yapılmadığı gerekçesiyle açtığı manevi tazminat davasını kısmen kabul ederek, Demirtaş’a 10 bin TL’lik manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme,  tazminatın aylık tutukluluk incelemesinin yapılmadığı, 27 Temmuz 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı Hazine’den alınarak Demirtaş’a verilmesine hükmetti. Mahkemenin oybirliğiyle aldığı karara karşı istinaf yolu açık bırakıldı.

 

Kararı değerlndiren Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, kararı olumlu ancak eksik bulduklarını belirterek, “Haksız tutuklanan, hakkında hukuka aykırı bir şekilde tutukluluk devam kararları verilen, makul sürede yargı mercileri önüne çıkarılmayan ve hüküm verilmeyen, yasal 30 günlük periyotlarla tutukluluk incelemesi yapılmayan Sayın Demirtaş hakkında açmış olduğumuz bu dava ile verilen hüküm, Sayın Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğun yine başka bir mahkemece tescilidir. Karar eksik ama bu yönüyle de önemlidir. Eksik ve hukuka aykırı kısımlar yönünden istinaf başvurusu yapacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da 5 Bin Polis İle Operasyon

İstanbul'da 5 Bin polisin katıldığı operasyon düzenleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir