Cuma , Temmuz 13 2018
Anasayfa / Gündem / Gözaltına ALınıp Serbes Bırakılan ÖDTÜ ÖTK Başkanı: Şakaların Ülkesindeyiz

Gözaltına ALınıp Serbes Bırakılan ÖDTÜ ÖTK Başkanı: Şakaların Ülkesindeyiz

 ODTÜ’lü öğrencilerin tutuklanmasını bir mesaj olarak yorumlayan ODTÜ ÖTK Başkanı Mehmet Özgür Gür, “ODTÜ nedir gösterin diyorlar, mesajı böyle aldık” dedi.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 6 Temmuz’da gerçekleştirdiği geleneksel mezuniyet töreninde açılan pankart sonrasında gözaltına alınan 4 öğrenci tutuklanmıştı. Tutuklanan öğrencilerle birlikte farklı bir dosyadan kaynaklı gözaltına alınan ODTÜ Öğrenci Toplulukları Konsey (ÖTK) Başkanı Mehmet Özgür Gür ve ODTÜ’lü öğrenciler, üniversitelerinde adım adım gelen baskıları değerlendirdi.
Üniversitelerin geçmişten bu güne iktidarların hedefi olduğunu hatırlatan Gür, “Üniversitelerin özgür, eleştirel düşünce ortamı olduğundan kaynaklı diğer yerlerden farkı vardır. O yüzden de zaten yanlış giden şeylere yanlış dediği için üniversiteler her zaman saldırı altındadır” dedi.
Bütün üniversitelerin yoğun baskı ve saldırı altında olduğuna dikkat çeken Gür, ODTÜ’de ise bunun biraz daha ağırdan alındığını söyleyerek, şöyle devam etti: “‘Ya Allah’ deyip girmektense daha yavaş farklı politikalarla insanları nasıl sindiririz durumu yaratılmaya çalışılıyor. Üniversite de etkinlik yapan, özgürlükleri savunan herkes bir kıskaç altında. Haklardan, emeğin sömürülmesinden bahsediyorsan ODTÜ’nün görevli personel ordusu tarafından takip ediliyorsun. Hatta bir toplantı da Rektör Verşan Kök, bana ‘her gece yatmadan senin yazılarını okuyorum’ demişti. Bu noktada ne yapıyorlar sürekli insanları gözlemliyorlar ve listeler oluşturuyorlar. Nasıl bu kadar eminsiniz diyecek olursanız bunu da açılan soruşturmalardan verilen disiplin cezalarından biliyoruz. Hatta bazen o kadar komik vakalar yaşanıyor ki mezun olmuş öğrencilere uyarı gönderiyorlar.”
“Şakalar ülkesinde şaka gibi bir okuldayız” diye devam eden Gür, mezuniyet töreninde her yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilerin kadına şiddette, çocuğa yönelik istismara kadar gündeme dair sözlerini dile getirdiklerine belirtti. Alındığı soruşturmanın da bir fişleme sonucu geldiğini ifade eden Gür, “Gerekçeler çok komikti. İki pankart ve iki slogandan kaynaklı alındım.  ‘Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz’, ‘Biz bir grup öğrenci değiliz, bu okulun LGBT aktörleriyiz, sokakta güvende yaşamak hakkımız’ pankartları ve ‘Rektör İstifa’, ‘Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz’ sloganlarından dolayı açılmıştı. Listeye bakıyorsunuz, üniversite de politik olan öğrenciler var” diye konuştu.
Tutuklanan arkadaşlarıyla bir gece gözaltında kaldığını anlatan Gür, tutuklanan öğrencilerinde duruma anlam veremediğini ve “Bize niye saldırıyorlardı? Biz ne yaptık?” sorgulamasında olduklarını dile getirdi.
Öğrencilerin tutuklanmasının bir mesaj olduğunu vurgulayan Gür, verilmek istenen mesajın alındığını ve “Hani siz girilemeyen yerdiniz ya bakın yavaş yavaş geliyoruz. Bize ‘özgür olmayın, en tabii haklarınızı kullanmayın, biat edin’ diyorlar. ODTÜ biat etmedi, etmeyecek ve hala aynı çizgideyiz. Özgürlüklerin rahatça ifade edildiği, bilimsel laik bir eğitimi savunmamız lazım o yüzden diyoruz ki ‘Bu bir ODTÜ meselesi değildir. Bu bütün özgürlüğe, demokrasiye inan herkesin meselesidir. Bundan sonra da ODTÜ savunulmalıdır’ şiarıyla ilerleyeceğiz. ODTÜ nedir gösterin diyorlar mesajı böyle aldık.”
Gür, kendi inandıkları değerler üzerinden var olduklarını haykırmaya devam edeceklerini söyledi.
ODTÜ Mimarlar Topluluğu öğrencilerinden Aşkın Kızılarslan da, ODTÜ’nün iktidar için hem politik hem de ekonomik bir rant alanı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin toplumsal muhalefet açısından ‘acaba ODTÜ buna ne diyecek, ODTÜ bu meseleye nasıl bakacak’ diye kulak kabartılan bir yer. Ve hala kale denilebilecek yerler arasında. ODTÜ’nün devrimci tarihi ve o tarihin bıraktığı etik değerler var ve bugün ODTÜ bu değerlere sahip çıkıyor. Bugün ülkenin tamamında bir ahlaksızlaşma söz konusu. O yüzden bu kadar ahlaksızca siyasetin yapıldığı, ekonomik tercihlerin yapıldığı yani ticarethaneye dönmüş memleketin içerisindeyiz. Bakanlıklara işletmeciler atandı, böyle bir tabloya karşı duracak aynı zamanda muhalefete aydın karakterini veren, özgüven veren bir yerde olduğu için ODTÜ hedef” ifadelerinde bulundu.
“Aslında uzun zamandır ODTÜ’ye yönelimi bekliyorduk” diye devam eden Kılıçarslan, “Rektör Verşan Kök ile birlikte kapılara kartlı sistem, kadın yurtlarında giriş, çıkış saatlerinde denetimlerin olması, soruşturmalar, disiplin cezaları gelmeye başladı. Son olarak medya topluluğu kapandı. Topluluk etkinliklerinde film gösterimlerinde film isimlerine kadar bir baskılama vardı” diye belirtti.
Tutuklu arkadaşları ve baskı olan öğrenci topluluklarıyla dayanışmayı sürdüreceklerini dile getiren Kızılarslan, haftaya ilk tepkilerini dile getireceklerini söyleyerek, şöyle konuştu: “Bunun yanı sıra Yapı Topluluğu’yla da 2008 yılında öğrenci tutuklamalarına karşı yaptığımız bir etkinliği yeniden yapacağız. Herkesin kendi kuşatmasını temsil eden tuğlalardan duvar öreceğiz, mizahi grafit çalışmaları yapacağız. Sonrada hep birlikte baskı duvarını yıkacağız. Önümüzdeki hafta içerisinde yapacağız.”
Bunun yanı sıra daha önceden oluşturulan “ODTÜ Savunulmalıdır Platformu”nu daha da güçlendireceklerini ve geniş bir ODTÜ’lülük savunması örmeyi hedeflediklerini belirtti.
Mimarlık Topluluğu’nda Delal ise, “Belki de uzun süreden sonra ilk kez bu kadar bütün hareket etmeyi öğrenmiş olduk. Örgütlülüğümüz daha da sağlamlaştı diyebiliriz. Öğrencilere 6 Temmuz’da yapılan müdahale sırasında ailelerin tepkileri çok umut vaat ediciydi. Bizlerden daha çok slogan attılar. Hep birlikte arkadaşlarımızı ÖGB’nin elinden aldık. Bundan sonra uzun vadeli olarak örgütlülüğümüzü sağlamlaştıracağız” dedi.
ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğrencisi Barış Can da yaşananların aslında Türkiye’de bir kaos dönemi olduğunu anımsatarak, “Önümüzdeki süreç mücadele dönemi olacak. Ülkedeki baskı mengene ODTÜ’den ses vereceğiz. Düşmanın ile karşılaşmadığında düşmanını zayıflatamazsınız. ODTÜ bir Yüksel direnişe dönüşebilir” diye belirtti.
Rektör Verşan Kök’ün atanmasıyla birlikte üniversitelerine yönelimin arttığını belirten ODTÜ İktisat Bölümü öğrencisi Çağlar Karabulut ise, “Fiziksel olarak okula polisin girmesi ardından bundan sonra neler yapılacağı forumlar halinde yapılıyor. Polis okula girdi, biz onu buradan çıkaracağız diyen büyük bir kitle var. Devletin varlığını ODTÜ’de bu kadar kendini göstermesi aslında bizde yeniden örgütlenmemizi sağladı” diye konuştu. (MA)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a ‘Hukuksuz Tutuklamadan’ tazminat

Kararı değerlendiren Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, kararı olumlu ancak eksik bulduklarını belirterek, "Haksız tutuklanan, hakkında hukuka aykırı bir şekilde tutukluluk devam kararları verilen, makul sürede yargı mercileri önüne çıkarılmayan ve hüküm verilmeyen, yasal 30 günlük periyotlarla tutukluluk incelemesi yapılmayan Sayın Demirtaş hakkında açmış olduğumuz bu dava ile verilen hüküm, Sayın Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğun yine başka bir mahkemece tescilidir. Karar eksik ama bu yönüyle de önemlidir. Eksik ve hukuka aykırı kısımlar yönünden istinaf başvurusu yapacağız" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir