Cuma , Temmuz 13 2018
Anasayfa / Gündem / Politika / HDP’li Taşçıer’den Barzani’ye tepki: Birlik Olsaydı Hiç Bir Kürt Diktatörlerden Medet Ummazdı

HDP’li Taşçıer’den Barzani’ye tepki: Birlik Olsaydı Hiç Bir Kürt Diktatörlerden Medet Ummazdı

Tartışmalı 24 Haziran seçimleri ardından Federe Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etti. Barzani, tebrik telefonunun hemen ardından yaptığı basın toplantısında Türkiye’nin “Kandil operasyonu”na destek açıklamasında bulundu. Erdoğan, Federe Kürdistan Yönetimi’nin 25 Eylül 2017’de gerçekleştirdiği Bağımsızlık Referandumu sırasında Barzani ve KDP’yi, “Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar” şeklinde gözdağı vermişti. Buna rağmen 24 Haziran seçimleri ardından Barzani’nin “Tebrik telefonu” ve “Kandil operasyonu”na destek vermesi, Kürt kamuoyunda tepkiyle karşılandı.
Kürt ulusal birliği çalışmaları kapsamında uzun bir süredir Federe Kürdistan Bölgesi’nde temaslarda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Barzani’nin açıklamalarına tepki gösterdi. Federe Kürdistan Bölgesi’nde siyasi partilerin parçalı olduğuna dikkat çeken Taşçıer, Barzani’nin tutumunun Kürtler açısından acı bir durum olduğunu söyledi. Federe Kürdistan Bölgesi’nin 26 yıldır bağımsız devlet statüsünde olduğunu hatırlatan Taşçıer, bölgede bulunan siyasi partiler arasında diyalog olmadığını vurguladı.
“Geri bir düzey”
Kerkük’e yönelik saldırı ardından bölgenin siyasi aktörlerinin birlik içerisinde olması gerektiğini ancak bunun sağlanmadığını dile getiren Taçşıer, şöyle devam etti: “Eğer Kürtler kendi aralarında birliklerini sağlamış olsalardı, Ulusal Birlik Kongresi’ni gerçekleştirmiş olsalardı, hiç bir Kürt partisi veya kuruluş, başka bir ülkenin diktatörlerinden medet ummazdı. Bu nedenle Kürtlerin mutlaka birliklerini sağlaması gerekiyor. Bu sağlanırsa, bu tür tercihlerle karşı karşıya kalmazlar. Ancak bu geri bir düzeydir.”
“Tarih boyunca yaşandı”
Barzani’nin takındığı tutumun daha önce defalarca yaşandığını ifade eden Taşçıer, “Bu durumlar tarih boyunca yaşandı ancak Kürtlere bir şey kazandırmadı. Parti devleti şeklinde bir idare var. Güney Kürdistan Kürtleri bir araya gelseydi, KDP tek başına bunu yapamazdı” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

İlginizi Çekebilir

Son Başbakan Devlet Madalyası Alacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde TBMM Başkanı Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir