Cumartesi , Temmuz 14 2018
Anasayfa / Gündem / HDP Eş Başkanlarından Son KHK’ye Tepki

HDP Eş Başkanlarından Son KHK’ye Tepki

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli, yeni KHK’ye ilişkin yaptıkları açıklamada “OHAL’in kaldırılması tartışmaları görüntüden ibarettir” dedi.

“Yeni rejimin tasfiye operasyonu sürüyor” başlıklı yazılı bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları, OHAL kapsamında çıkarılan 701 sayılı son Kanun Hükmünde Kararname’yi eleştirdiler. HDP Eşbaşkanlarının açıklamasında, son kararname ile çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personelin kamudan ihraç edildiği, Özgürlükçü Demokrasi, Welat, Halkın Nabzı gazeteleri ile 12 derneğin kapatıldığı ayrıca Mersin, Van, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa’dan Eğitim Sen üyeleri ile Bitlis’ten SES üyelerinin ihraç edildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada şu değerlendirmeye yer verildi:

“Son KHK ile barış akademisyenleri de ihraç edildi. Böylece bugüne kadar ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza atan ve ihraç edilen akademisyen sayısı 404’e yükseldi. İhraç edilenler ‘terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin mili güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olmakla’ suçlandı ama ortada ne bir mahkeme hükmü ne de bir belge var.”

[ilgilikarti2 perma=”http://www.aykirik.com/ihrac-edilen-akademisyenlerin-tam-listesi-h1467.html”]

“Binlerce kamu çalışanının ihraç kararını artık olmayan bir Bakanlar Kurulu’nun seçim öncesinde, 4 Haziran’da hazırladığı, ancak beklettiği anlaşıldı. İktidarın kendi yanında veya yakınında hissetmediği bütün kamu personelini tasfiye operasyonu bu kararname ile sürdürüldü.”

[ilgilikarti2 perma=”http://www.aykirik.com/701-nolu-khk-ile-bircok-gazete-kapatildi-h1461.html”]

“ODTÜ’lü öğrencilere gözaltı ve tutuklamalarla atılması sürpriz değildir.”

“Eski Türkiye’nin derin ittifaklarına, egemenlik ve güç ilişkilerine ve dengelerine dayanarak inşa edilen sözde yeni dönemin ilk adımının ihraçlarla ve ODTÜ’lü öğrencilere gözaltı ve tutuklamalarla atılması sürpriz değildir.”

[ilgilikarti2 perma=”http://www.aykirik.com/odtude-gozaltilar-devam-ediyor-h1480.html”]

“AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın partisine ve gölgesine sığınmayanlarla, kendisine biat etmeyenlerle hesaplaşması bitmiyor. İktidarları boyunca adım adım ördükleri ve son seçimle meşruiyet değil ama yasallık kazandırdıkları rejimin operasyonları bu zihniyet doğrultusunda sürdürülecektir. OHAL’i gerektirmeyecek yasal düzenlemeleri yaptıktan, yasal zeminde OHAL’i devam ettirecek önlemleri aldıktan sonra OHAL’in kaldırılması tartışmaları ve ifadeleri tamamen bir görüntüden ibarettir.”

“Türkiye, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, işleyen denge-denetim mekanizmaları, kuvvetler ayrılığı gibi hiçbir demokratik ilke ve işleyişle ilgisinin kalmadığı bir döneme girmiştir.”

“hukuk ve adalet mücadelesi her zamankinden daha büyük bir ihtiyaçtır”

“Bu bağlamda demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesi her zamankinden daha büyük bir ihtiyaçtır. Bu yönde düşünenler ve mücadele kararlılığında olanlar, iktidar koalisyonunun algı operasyonlarına teslim olmadan yan yana gelmeli ve birlikte demokrasi mücadelesinde yol almalıdır.”

İlginizi Çekebilir

Kenan Sofuoğlu: Cumhurbaşkanımıza Aşığım

Erdoğan'ın isteğiyle milletvekili adayı olup seçilen sporcu Kenan Sofuoğlu ilginç açıklamalarda bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir