Pazar , Temmuz 15 2018
Anasayfa / Gündem / Güncel / HDP Kadın Meclisi: Leyla Güven milyonların sesi, kadınların iradesidir

HDP Kadın Meclisi: Leyla Güven milyonların sesi, kadınların iradesidir

Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari milletvekili seçilen Leyla Güven için tahliye kararı verdi. Savcılığın karara itiraz etmesi üzerine 10.Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Türkiye’nin Afrin operasyonuna gösterdiği tepki, yaptığı açıklamalar ve DTK çalışmaları nedeniyle 22 Ocak’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, 9 günlük gözaltı süresinin ardından 31 Ocak’ta çıkarıldığı Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Güven, 24 Haziran’da yapılan seçimlerde HDP’den Hakkari Milletvekili seçildi. Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, Güven’in tahliye edilmesine dönük Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme Güven’in tahliyesine karar verdi.

Ancak savcılık Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti. Savcılığın, itirazı üzerine 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosyada mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP Kadın Meclisi, DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven için verilen tahliye kararı sonrası gelen itirazla yeniden tutukluluğun devamına karar verilmesine tepki gösterdi. HDP Kadın Meclisi imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her türlü hileye rağmen çoğunluğu alamayan AKP-Saray rejimi, talimatlandırdığı yargıyla ve seçim kurullarına yönelik baskı yoluyla Türkiye halklarının tercihini yansıtan sonuçları kendi lehlerine uydurmanın çabasını zorla yürütmektedir.

Kadınların özellikle siyaset alanında eşit temsiliyet ile tüm karar mekanizmalarında yer alması ile ilgili geliştirdiğimiz eş başkanlık sistemi gibi yaşamın her alanında kadını bir özne olarak yer alması politikası, AKP-Saray iktidarının inşa etmek istediği itiraz etmeyen ve içerisinde bir özne olarak kadına yer vermeyen toplum modelinin en büyük panzehiri olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Kadınların, milyonların iradesi, sesi olan Leyla Güven’in hukuksuz biçimde rehin alınması, rehin alındığı süreçten bu yana geçen 6 ayın ardından hakkında tahliye kararı verilmesi ve bu tahliye kararına saray savcılarının yapmış olduğu itirazın jet hızıyla kabul edilmesi göstermiştir ki; özgürlüğü, cesareti ve savaş politikalarına karşı barışı ve özgür yaşamı inşa eden kadın özgürlük anlayışı, AKP-Saray rejiminin en büyük engelidir.

Bizler, zindanlarda, asla teslim olmayan kadın iradesini yargıladığını düşünen zulmün mahkemelerinde zalimin gözünün içine bakarak cesareti haykıran kadınlarız. Leyla Güven Hakkâri halkının, tüm kadınların, milyonların iradesidir. Leyla Güven’i derhal serbest bırakın.”

İlginizi Çekebilir

TİP’li ‘Hamdoş’ Dayı Hayatını Kaybetti

Türkiye İşçi Partisi (TİP)eski milletvekili Hamdoş Dayı (Hamdi Doğan) 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir