Cuma , Temmuz 13 2018
Anasayfa / Gündem / HDP’li Yüksekdağ’ın Duruşması Başladı

HDP’li Yüksekdağ’ın Duruşması Başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, tutuklu yargılandığı dava Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yüksekdağ’ın, “örgüt yöneticiliği”, “örgüt propagandası yapmak”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Suç işlemeye tahrik” iddialarıyla tutuklu yargılandığı davanın 6. duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda görülüyor.

Avukatları, Figen Yüksekdağ’ın hapishane koşulları nedeniyle dosyaya haftada bir-iki saat ulaşabildiğini ve savunma hakkının kısıtlanması nedeniyle bu celse duruşmaya katılamadığını belirtti.

Avukatlar tahliye talep etti

Avukatları, Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk durumunun gerekçesiz şekilde sürdürüldüğünü, halkın iradesinin tutsak edilemeyeceğini belirtip yeniden tahliye talep etti.

Dosya kapsamında Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 92 sayfalık iddianamede, Yüksekdağ’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri nedeniyle “örgüt yöneticisi” sıfatıyla cezalandırılması da talep ediliyor. (ETHA)

İlginizi Çekebilir

Savcı, Kışanak’a 49 Yıl, Tuncel’e İse 41 Yıl Hapis Talep Etti

Kayyum atanan Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve eski vekil DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sebahat Tuncel Hakkında savcı mütaala verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir