Cumartesi , Temmuz 14 2018
Anasayfa / Gündem / Kadın / Kadın meclisleri’nden hadım açıklaması

Kadın meclisleri’nden hadım açıklaması

Çocuk istismarı ile ilgili mevcut yasalardaki cezaların tam anlamıyla uygulanması için adım atılmazken, tepkileri bastırabilmek adına modern hukuka aykırı “hadım” olarak bilinen kimyasal kastrasyon yasalaştırılmıştı. Ancak tepkiler üzerine hadım uygulaması seçim sonrasına ertelenmişti. Ankara Polatlı’da 8 yaşındaki Eylül’ün istismar edilerek öldürülmesinin ardından kamuoyunda tepkiler yine yükseldi. Bunun üzerine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Cinsel kastrasyon dediğimiz tedbiri de bütün yönleriyle yeni dönemde hızla devreye sokacağız” dedi.

Hadım ile ilgili kadın örgütlerinden de tepkiler sürüyor. Çocuk istismarı, cinsel saldırı gibi suçlarla mücadelede hadım ya da idam gibi evrensel hukukun dışında uygulamalara değil, hali hazırdaki cezaların indirimsiz şekilde uygulanması gerektiği savunuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kadın Meclisleri şunları belirtti: “Eylül son olsun, Leyla sağ salim bulunsun. Devlet görevini yapmalı, kız çocuklarını ve kadınları korumalıdır. İdam gibi insan haklarına aykırı, adaletten uzak yöntemler kadınların ve çocukların korunması için çözüm değil, çözümden kaçmaktır. Yol bellidir: Çocuk Hakları Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmalıdır. Evrensel bütün haklarımızı almak için hep birlikte mücadeleye devam edelim.”

İlginizi Çekebilir

Şule Çet’in Otopsi Raporu Açıklandı: Ölümden Önce Cinsel Saldırıya Uğradı

Ankara Çankaya'da bir plazanın 20.katındaki ofisten düşerek hayatını kaybeden Şule Çet'in otopsi raporu açıklandı. Otopsi raporuna göre Çet, ölmeden önce cinsel saldırıya uğramış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir