Salı , Temmuz 17 2018
Anasayfa / Gündem / Lice Davası: hiçbir Zaman gerçek Yargılama Yapılmadı

Lice Davası: hiçbir Zaman gerçek Yargılama Yapılmadı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993’te Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın şüpheli bir şekilde öldürülmesinin ardından polis ve askerlerce yakılıp, yıkılan ilçe merkezinde 16 sivilin yaşamını yitirdiği, 36 kişinin ise yaralandığı olaya ilişkin açılan davanın 13’üncü duruşması görüldü. İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı taraf avukatlarının yanı sıra İzmir ve Diyarbakır barolarından avukatlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir, Diyarbakır ve Batman şube yöneticileri, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da takip etti. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile yaşamını yitiren Üsteğmen Tunay Yanardağ’ın müvekkili de katılmadı.

Kimlik tespiti ile başlanan duruşmada müdahil avukatları, mütalaanın kendilerine ulaşmadığı gerekçesiyle duruşmanın ertelenmesini talep etti. Bunun üzerine söz verilen iddia makamı mütalaanın taraflara tebliğ edilmesine gerek olmadığını söyledi. Mütalaanın sanıkları bağladığı iddiasında bulunan savcılık, talebin reddedilmesini istedi.

‘BUGÜNE KADAR HİÇBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMEDİ’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, savcılığın gerekçesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Özmen, savcılığın gerekçesi karşısında mahkemenin avukat ve taraflar olmadan da yargılama yapabileceğini söyledi. Mahkeme Başkanının sık sık Özmen’e, “Sözlerinizi toparlayın” diye müdahale etmesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı. “Ben burada 17 kişinin katledildiği 90’lı yılların o karanlık dönemlerinin yargılandığı bir davanın avukatıyım” diyen Özmen, “Ben 1 saat de, 10 saat de konuşurum. Bugüne kadar mağdur taraf olarak hiçbir talebimiz kabul edilmedi” diye tepki gösterdi.

‘HİÇBİR ZAMAN GERÇEK BİR YARGILAMA YAPILMADI’

Yargının görevi karanlık tarihi aydınlatmak olduğunu söyleyen Özmen, konuşmasına şöyle devam etti: “Yargının görevi insan haklarını korumaktır. Müdahil taraf olarak sizlere diyoruz ki gelin gerçek bir yargılama yapalım. Burada hiçbir zaman gerçek bir yargılama yapılmadı. Sanık tüm ısrarlarımıza rağmen duruşmaya getirilmedi. Bir defaya mahsus getirildi ve ifadesi dahi talimatla alındı. Burada ‘Dostlar alışverişte görsün’ yargılaması yapıldı. 17 kişi öldürülmüş bir tutuklu yok. Bu dosyayı kaçırırcasına yargılamayı sonlandırmak zorunda değilsiniz. Bu dosyada 6 Temmuz’da karar vermek zorunda değilsiniz. Jandarma arıyor ‘Paşam öldü paşam’ diyor. Bugüne kadar tek bir tanık dinlenmedi. Rica ediyoruz. Gerçek bir yargılama yapın. 90’lı yılların o karanlık dönemlerinde yaşananları gözler önüne serelim. Bütün taraflara Yargıtay kararları kapsamında mütalaanın tebliğ edilmesini istiyoruz.”

TALEP REDDEDİLDİ

Sanık avukatı ise, talebin reddini isterken, mahkeme heyeti de bir önceki duruşmanın 2 ay önce görülmüş olmasından kaynaklı talebi reddetti. Ardından söz alan avukat Yunus Muratkan da, bugüne kadar yaptıkları tüm taleplerinin reddedildiğini söyledi. Olay yerinde keşif yapılması taleplerinin de defalarca reddedildiğini kaydeden Muratkan, dosyada bulunan krokilerle Bahtiyar Aydın’ın nasıl vurulduğunu anlattı. Krokilerle Eşref Hatipoğlu’nun “Kaçak yapılan duruşmada” verdiği ifadenin yalan olduğunun ortaya çıktığını belirten Muratkan, Hatipoğlu’nun ifadeleri ile Bahtiyar Aydın’ın Lice 3. Komando Bölüğü’nün girişinden acılan ateşle yaşamını yitirdiğine işaret edildiğini söyledi.

ÖZMEN’DEN MAHKEME BAŞKANINA TEPKİ

Muratkan’ın savunması sırasında mahkeme başkanının sık sık “Toparlayın” diyerek araya girmesi üzerine Ahmet Özmen araya girerek, “Sayın Başkan eğer kararınız hazırsa biz çıkalım. Siz kararınızı açıklayın. Eğer cebinizde flaş bellekte hazır ise karar açıklayın biz savunma yapmayalım. Biz cebinizde yazılı bir karar olduğunu düşünüyoruz” diye tepki gösterdi.

Ardından sözlerine devam eden Muratkan ise, taleplerinin sürekli reddedilmesine ilişkin reddi hakim talebinde bulundu. Avukatların talebi üzerine mahkeme heyeti kısa bir ara verip talebi değerlendirdi. Aranın ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, talebi reddetti.

Avukatlar mahkeme heyetinin taleplerin reddi kararına da itiraz ederek, gerekçelerini belirttikleri dilekçelerini 1 hafta içinde üst mahkemeye sunacaklarını söyledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti itirazların kabul edilip edilmemesinin değerlendirilmesi için duruşmayı 7 Aralık 2018’e erteledi.

LİCE ADALET ARIYOR PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Duruşmadan sonra Lice Adalet Arıyor Platformu ve avukatlar adliye önünde açıklama yaptı. Platform sözcüsü Şiyar Kaymaz, duruşmanın karar duruşması olduğunu ancak bugüne kadar duruşma salonunda yaşananlar nedeniyle reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Ahmet Özmen de, davanın sürgün bir dava olduğunu ve bugüne kadar tüm taleplerinin reddedildiğini hatırlattı. 90’lı yıllarda işlenen ağır insan haklarına dair birçok dava açıldığını ancak davaların “Güvenlik” gerekçesiyle başka kentlere nakledildiğini belirten Özmen, “Yargılamanın başından bu yana gerçek bir yargılama yürütmeyen mahkeme heyetini reddettik. Umarız ki diğer mahkeme tarafından bu talebimiz kabul edilecek” dedi.

‘LİCE İÇİN ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Ardından konuşan Sezgin Tanrıkulu da, davanın faili meçhul kalmaması için mücadele ettiklerini söyledi. Tanrıkulu açıklama yaparken polis, yasak olduğu gerekçesiyle açıklama yapılamayacağını söyledi. Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından Tanrıkulu açıklamasına devam etti.

Davanın ilk duruşmasına Tahir Elçi ile birlikte geldiklerini söyleyen Tanrıkulu, her duruşmaya Lice’den ailelerin geldiğini ancak sanığın burada yaşamasına rağmen duruşmaya katılmadığını söyledi. Tanrıkulu, 7 Aralık’ta da İzmir’de olacaklarını ve mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Güzel Olan Her Şey Gidiyor: Kuzguncuk Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi

Tarihi Kuzguncuk mahallesinin 89 bin metrekarelik alanı kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir