Cumartesi , Temmuz 14 2018
Anasayfa / Gündem / Medya / “Onlar Bizim Haberlerimizi Yaptıkları İçin Suçlanıyorlar”

“Onlar Bizim Haberlerimizi Yaptıkları İçin Suçlanıyorlar”

İstanbul Özgür Basın Platformu, tutuklu gazeteciler için bugün Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına birçok gazetecinin yanı sıra, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekili Oya Ersoy’da katıldı

“Tutuklu gazetecilere özgürlük”, “Özgür basın susturulamaz” yazılı pankartların yanı sıra tutuklu gazeteciler Havva Çuştan, Pınar Gayip, Sami Tunca, İsminaz Temel, Hicran Ürün ve Pınar Tarlak’ın fotoğrafları taşındı.

Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Cumartesi Anneleri de katıldı.

Türkiye’de demokrasi değil otokrasi olduğunu söyleyen CHP’li Tanrıkulu gazetecilerin bu nedenle susturulmaya çalışıldığını ifade etti.

“Ancak birlikte mücadele edersek bu düzeni değiştirebiliriz”

HDP Milletvekili Ersoy “Halkın doğru haber alma hakkını her alanda savunanlar olarak gazeteci dostlarımızın, basın emekçilerinin yanındayız. Ancak birlikte mücadele edersek bu düzeni değiştirebiliriz, bu yalan ve manipülasyon düzenine bir son verebiliriz” dedi. 

“Onlar şimdi bizim haberlerimizi yaptıkları için suçlanıyorlar”

Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, “Yıllardır İsminaz ve Havva’yla yan yana bu meydanda durduk. Onlar şimdi bizim haberlerimizi yaptıkları için suçlanıyorlar” dedi.

İstanbul Özgür Basın Platformu adına gazeteci Rabia Güveli açıklamayı okudu.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan gazeteciler Reyhan Hacıoğlu, Havva Çuştan, Pınar Gayip, İsminiz Temel, Hicran Ürün, Semiha Şahin ve Pınar Tarlak arkadaşlarımız için toplandıklarını belirten Güveli “Kapısında cezaevi yazan o bina bugün bizler için haber merkezidir” dedi.

Rabia Güveli, Gazeteci Havva Çuştan ve İsminaz Temel’in 16 Temmuz Pazartesi günü, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacağını hatırlattı. “Bu dava, düşünce ve ifade özgürlüğü davasıdır, bu dava gazetecilik davasıdır” diyen Kepenek, davaya katılım çağrısında bulundu.

AYKIRIK HABER – KARYA ERARSLAN

 

İlginizi Çekebilir

Zaman Gazetesi Davası’nda Karar Açıklandı

Kapatılan Zaman gazetesi eski yazarları hakkındaki davada Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne, Ahmet Turan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir