Pazar , Temmuz 15 2018
Anasayfa / Gündem / Ekonomi & Emek / Pazartesi Soma Davası’nın Karar Duruşması Görülecek

Pazartesi Soma Davası’nın Karar Duruşması Görülecek

Çağdaş Hukukçular Derneği, ülke tarihinde en fazla ölümle sonuçlanan, işçi katliamı olan Soma katliamının 4 yıl süren yargılama sonucunda mahkemenin 9 Temmuz Pazartesi günü nihayet kararını açıklayacağını söylediği bir bildiri ile herkesi Soma Katliamı davasının karar duruşmasına çağırdı.

Bildiride, “Devam eden yargılama boyunca siyasal iktidar tarafından yargılamaya nasıl yön verilmeye, sanıkların nasıl korunup kollanmaya çalışıldığını bizzat gördük. Davayı başından beri takip eden mahkeme heyeti, duruşma savcısı HSK kararları ile değiştirildi; şirket patronunun şikâyeti üzerine açılan “gizli” soruşturma sayesinde yargılama yaklaşık 1,5 yıl boyunca sekteye uğratıldı. Yine ailelerin avukatı ve Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı’ya, tutuklanmadan önce savcı tarafından ‘Sorna davasını neden takip ettiği’ soruldu” ifadelerine yer verildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, “Her şeye rağmen artık sona geldik. Şimdi katliamdan sorumlu olanlar için mahkeme nasıl bir hüküm kuracak ve tarihe nasıl bir not düşecek hep birlikte göreceğiz” diyerek herkesi 9 Temmuz Pazartesi günü saat 09:00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan karar duruşmasına çağırdı.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin çağrısı şu şekilde:

SOMA KATLİAMI DAVASININ KARAR DURUŞMASINA ÇAĞIRIYORUZ

(9 Temmuz 2018 Pazartesi Saat: 09.00)

13 Mayıs 2014 sabahı, daha önceki günlerde olduğu gibi servislerine binip ocağa gittiler. Ağır çalışma koşulları, üretim baskısı amirlerin hakaret dolu davranışları ile geçecek bir vardiya daha… Son vardiyaları oldu 301’inin.

Ülke tarihine, en fazla ölümle sonuçlanan işçi katliamı olarak geçti Soma. 301 ölüm 168 yaralanma ve geri kalanların hiç dinmeyecek acıları ile.

Maden ocağını işleten Soma Kömürleri A.Ş. yöneticileri, işveren vekilleri, taşeronlar, vardiya amirleri, iş güvenliğinden sorumlu amirler, teknik nezaretçi, denetlemekle görevli olan kamu kurumları elbirliği ile bu katliama sebep oldular.

4 yıl süren yargılamanın sonucunda; 9 Temmuz Pazartesi günü Soma Katliamı Davası’nda nihayet mahkeme kararını açıklayacak.

Ancak devam eden yargılama boyunca, siyasal iktidar tarafından yargılamaya nasıl yön verilmeye, sanıkların nasıl korunup kollanmaya çalışıldığını bizzat gördük. Davayı başından beri takip eden mahkeme heyeti, duruşma savcısı HSK kararları ile değiştirildi; şirket patronunun şikâyeti üzerine açılan “gizli” soruşturma sayesinde yargılama yaklaşık 1,5 yıl boyunca sekteye uğratıldı. Yine ailelerin avukatı ve Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı’ya, tutuklanmadan önce savcı tarafından “Sorna davasını neden takip ettiği” soruldu.

Her şeye rağmen artık sona geldik. Şimdi katliamdan sorumlu olanlar için mahkeme nasıl bir hüküm kuracak ve tarihe nasıl bir not düşecek hep birlikte göreceğiz.

Siz meslektaşlarımızı ve kamuoyunu o gün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi salonunda ve hatta salona sığmayacak kadar çok olarak, katledilen madenciler ve aileleri için hala iş sağlığı ve güvenliği koşullarının olmadığı maden ocaklarında ekmek parası için kömür karasına bulanan tüm madenciler için orada olmaya çağırıyoruz.

Herkesi Soma’ya, yitirdiklerimize ve kendi geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Çağdaş Hukukçular Derneği

İlginizi Çekebilir

Fitch Türkiye’nin Notunu Düşürdü, Dolar Fırladı

Fitch Türkiye’nin kredi notunu açıkladı. Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Not BB+’dan BB’ye indirildi. Görünüm negatif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir