Cuma , Temmuz 27 2018
Anasayfa / Gündem / Dış Haberler / Rahip Brunson İçin Takas İddiası

Rahip Brunson İçin Takas İddiası

İzmir’de ‘FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, ancak ‘sağlık sorunları’ dikkate alınarak cezası perşembe günü ev hapsine çevrilen ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’u evinde sabah saatlerinde hareketli dakikalar yaşandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri ve Brunson’un evinin önünde görev yapan polisler, apartmanın önünden yayın ve çekim yapılmamasını istedi.

Basın mensupları, apartmana 50 metre uzaklıklaki sokağın girişine gönderildi.

Apartmanın etrafında 10 polisin yanı sıra terörle mücadele ekipleri de konuşlandırıldı.

Washington Post’tan takas iddiası

Gazetenin dört muhabirinin imzasının bulunduğu habere göre ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ‘takas’ anlaşması, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’deki NATO zirvesinde yapıldı.

Gazetenin iddiasına göre Brunson’ın serbest kalması karşılığında ABD Başkanı Trump da İsrail’de tutuklu bulunan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan’ın Türkiye’ye dönmesi için aracı oldu.

Trump, Ebru Özkan’ın serbest bırakılması için 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu aradı. “Hamas’a para ve kıymetli eşya vermek” suçlamasıyla 11 Haziran’da tutuklanmış olan Özkan, 15 Temmuz’da İsrail tarafından serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilir

Nedim Şener: Brunson’un Amacı Kürtleri Hristiyanlaştırmak

Posta yazarı Nedim Şener, serbest bırakılmaması nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulayacağını açıkladığı, ABD’li Papaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir