Çarşamba , Temmuz 18 2018
Anasayfa / Gündem / Güncel / Demirtaş’ın Tutukluluğuna Devam Kararı Verildi

Demirtaş’ın Tutukluluğuna Devam Kararı Verildi

HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlamasıyla yargılandığı davada savcı, “atılı suçları işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması” ve “sanığın kaçma şüphesinin varlığı” gerekçeleriyle Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamını istedi.

HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen davaya Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan Demirtaş katılmazken, avukatları, yakınları ve bazı HDP milletvekilleri salonda hazır bulundu.

Dava dosyasına gelen belgelerin okunmasının ardından iddia makamından görüşü soruldu.

Cumhuriyet savcısı, Demirtaş’a ait bazı ses kayıtları hakkında henüz bilirkişi raporu alınmadığını ve önceki celselerde alınan ara kararların bazılarının ikmal edilemediğini beyan ederek bu hususların tamamlanmasını talep etti. Savcı, “atılı suçları işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması”, “kaçma şüphesinin varlığı” ve “atılı suçların ceza miktarının üst sınırını göz önünde bulundurarak adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağı” gerekçesiyle Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Davanın görülmesine Demirtaş’ın avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam ediliyor.

tutukluluğa devam

Savcının tutukluluk halinin devamını istemesinin ardından talepler dinlendi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, gizli tanık Mercek’in dinlenmesi için yazılan müzekkere cevabının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından sorulmasına ve Demirtaş’ın TBMM’de yaptığı konuşma dökümlerinin istenmesine hükmetti.

Dava dosyasına eklenen belgelere karşı savunmasını hazırlaması için gelecek celseye kadar sanığa süre verilmesini kararlaştıran heyet, sanık avukatlarının tahliye talebini reddederek Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Davanın görülmesine 28 ve 29 Ağustos’ta devam edilecek.

İlginizi Çekebilir

Hangi Ünlüler Bedelli Askerlikten Yararlanıyor?

Bedelli askerlik 25 yaş ve 28 gün askerlik şartı ile mecliste. Yaş sınırından bedelli askerlik yapabilecek ünlüler belli olmaya başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir